WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Gabinety pielęgniarek wracają do szkół…

W imieniu strony rządowej porozumienia podpisała Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg. - Celem rządu Beaty Szydło jest powrót profilaktyki zdrowotnej i stomatologicznej do szkół -  powiedziała pani wicewojewoda. - Dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program dofinansowania szkolnych gabinetów zdrowia w sprzęt medyczny. Powrót higienistek do szkół jest istotny i ma służyć uczniom. Cześć jednostek samorządu terytorialnego już skorzystała z pomocy. Zachęcamy do tego kolejne...

Dofinansowania otrzymały Powiat Pleszewski, MiG Pleszew oraz gminy Dobrzyca i Gizałki. Programem zostało objętych 15 szkół (w tym Powiat Pleszewski - 5, MiG Pleszew - 5, Gizałki - 4, Dobrzyca  -1 ). Dofinansowanie wyniosło w sumie ponad 101 tysięcy złotych.

Ze strony Zarządu Powiatu w Pleszewie umowy podpisali: Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, Wicestarosta Eugeniusz Małecki oraz Skarbnik Powiatu Mariusz Gramala.  - Bardzo się cieszę, że nasze samorządy aktywnie uczestniczą w tym programie. Na razie nie wszystkie, ale te, które tego nie zrobiły, będą miała taką możliwość jeszcze w tym roku - przyznał starosta Maciej Wasielewski.          

Pozostałych beneficjentów programu reprezentowali: Burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak, Burmistrz Pleszewa Marian Adamek, Wójt Gizałek Robert Łoza oraz skarbnicy gmin.    

Dotacja dla powiatu wyniosła 31.649 zł. Pieniądze przeznaczone będą na 5 szkolnych gabinetów zdrowia; w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica, w Zespole Szkół Technicznych, w Zespole Szkół Usługowo - Gospodarczych, w  Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie oraz w Zespole Szkół Przyrodniczo - Politechnicznych CKU w Marszewie.
      
W najbliższym czasie będą podpisywane umowy z kolejnymi samorządami. Pula środków dla Wielkopolski wynosi ogółem 4.708.551 złotych z przeznaczeniem na doposażenie 992 gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach publicznych. Maksymalna dotacja na jeden gabinet to 6.700 zł. Gabinety muszą spełnić wymogi rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie medycyny szkolnej.

Wicewojewoda Marlena Maląg zapowiedziała, że w przyszłości rząd chcę przywrócić w szkołach także gabinety dentystyczne. - Już w przyszłym roku uruchomimy w Wielkopolsce dentobus, czyli mobilny punkt stomatologiczny, który będzie jeździł po szkołach. Chcemy, żeby nie była to tylko profilaktyka stomatologiczna, ale także leczenie zębów u dzieci.

W spotkaniu w starostwie uczestniczyli dyrektor Wydziału Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu Damian Marciniak oraz doradca wicewojewody Piotr Trybek     

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy