WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Ćwiczenia GASPOL 2017

Ćwiczenia przeprowadzono 28 listopada 2017 roku. Służbą wiodącą była Straż Pożarna. W operacji uczestniczyły także służby zabezpieczenia i ochrony GASPOL-u, specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego, policja, szpitalny oddział ratunkowy, energetyka, centra zarządzania kryzysowego szczebla powiatowego i gminnego.

Ćwiczenia wynikały z planu pracy Powiatowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego w Pleszewie.

Najpierw odbyła się odprawa, na której zostały omówione rodzaje zagrożeń w zakładzie GASPOL S.A., zapoznano się z systemami zabezpieczającymi, planami ewakuacji oraz procedurami ppoż. i bhp. Założenia teoretyczne do ćwiczeń omówili Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie bryg. Robert Kaczmarek i D-ca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej mł. bryg. Waldemar Barański. W posiedzeniu uczestniczyli m.in.: Wicestarosta Pleszewski Urszula Balicka, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Pleszewie Krzysztof Zawada oraz naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP mł. bryg. Tomasz Grelak.

Fot. T. Wojtala    

Założenia teoretyczne do ćwiczeń wyglądały następująco:   

Dyżurny na Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie otrzymał powiadomienie od pracownika GASPOL-u o awarii technicznej. Doszło do rozszczelnienia instalacji w 9-tonowej cysternie samochodowej, przewożącej gaz. Próba uszczelnienia wycieku przez pracowników nie powiodła się i doszło do zapalenia się wypływającego gazu. Dwóch pracowników oddaliło się od miejsca pożaru. Trwa ewakuacja pracowników rozlewni. Płonąca ciężarówka znajduje się w pobliżu bocznicy, na której stoją trzy cysterny kolejowe o pojemności 40 ton każda. W zakładzie uruchomił się automatyczny system zraszaczy… 

Ćwiczenia trwały dwie godziny. Zakończyły się omówieniem przeprowadzonych działań. Dla uczestników i obserwatorów przygotowano pokaz gaszenia butli 11 kg z gazem propan butan  przy użyciu gaśnic proszkowych.

    Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy