WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Nagroda za sprzątanie rzeki Prosny

Spływy kajakowe ,,Eko - Prosna”, połączone ze sprzątaniem koryta rzeki, organizowane są przez Powiat Pleszewski od 2005 roku. Prosna przepływa przez pięć spośród sześciu gmin Powiatu Pleszewskiego. Samorząd powiatowy wytyczył szlak kajakowy na Prośnie od mostu w Boguławiu do mostu w Nowej Wsi oraz zaangażował się w utworzenie Klubu Kajakowego LOK „PROSNA” Pleszew. Podjęte działania doprowadziły w ciągu kilku lat do spopularyzowania turystki kajakowej. Jednym z takich działań są spływy kajakowe połączone ze sprzątaniem rzeki z odpadów. Porządkowanie Prosny odbywa się w czerwcu przy okazji Światowego Dnia Środowiska lub we wrześniu z okazji akcji „Sprzątanie Świata”.

Do udziału w spływach ekologicznych angażujemy głównie młodzież ze szkół średnich wraz z opiekunami (średnio grupa ok. 30 osób).

Każdy uczestnik zostaje wyposażony w worki i rękawiczki, aby wyławiać śmieci z wody i zbierać je z brzegów. Trafiają się najróżniejsze odpady np. butelki szklane, butelki PET, folie, a nawet opony, akcesoria AGD i części mebli. Podczas każdej akcji zbieranych jest od kilku do kilkunastu worków śmieci, które następnie trafiają na wysypisko odpadów. Dzięki tym działaniom czystość rzeki Prosny na odcinku przepływającym przez Powiat Pleszewski uległa wyraźnej poprawie.

Warto również wspomnieć o społecznych zaletach akcji, a zwłaszcza o wymiarze edukacyjnym. Podczas spływu uczestnicy mają możliwość doskonalenia umiejętności wioślarskich oraz doświadczać bliskiego kontaktu z przyrodą, z dala od hałasu komunikacyjnego oraz miejsc zamieszkania. Każdy spływ kończy się spotkaniem integracyjnym przy ognisku. Nowi kajakarze przechodzą tzw. ,,chrzest kajakarski”, a chętni biorą udział w konkursach ekologicznych z wiedzy przyrodniczej i znajomości regionu. Nagrodami są książki lub sadzonki drzew. Dzięki realizowanemu projektowi młodzież chętnie uczestniczy w spływach i aktywnie spędza swój wolny czas,  popularyzując szlak kajakowy na Prośnie.    

***

Powiat Pleszewski prowadzi także inne działania proekologiczne. Warto wymienić te najważniejsze z ostatnich lat:    

1. Rekonstrukcja śródpolnych pasów zadrzewień w miejscowości Fabianów.      

Inicjatywa nagrodzona w konkursach:
,,Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” zorganizowany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego w roku 2005,
,,I Ty posadź swoje drzewko”, zorganizowany przez Lasy Państwowe w roku 2006.    

2. Wydanie publikacji: ,,Przyroda Powiatu Pleszewskiego” (2008) i ,,Niezwykła przyroda Powiatu Pleszewskiego” (2014).

3. Nasadzenia drzew przy drogach powiatowych. W latach 2013 - 2016 posadzono ponad 1000 drzew w terenach o małej lesistości i z typowo rolniczym krajobrazem.

4. ,,Program regulujący populację lisa w obwodach łowieckich na terenie powiatu pleszewskiego” ma na celu ograniczenie populacji lisa i zwiększenie liczebności zwierzyny drobnej.

5. ,,Program usuwania azbestu z terenu powiatu pleszewskiego” ma na celu wsparcie właścicieli nieruchomości w bezpiecznym usuwaniu wyrobów budowlanych zawierających azbest i ich utylizacji.

6. Realizacja powiatowego konkursu ,,Szukamy pomników przyrody” – w latach 2008-2010 zgłaszano propozycje objęcia ochroną prawną najcenniejszych drzew. W efekcie tych działań ustanowiono kilkanaście nowych pomników przyrody, w tym jedną aleję lipową.   

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy