WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

III Łowy na lisa Powiatu Pleszewskiego

Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski wręczył trofea kołom łowieckim z okazji zakończenia III Powiatowych Łowów na Lisa w Powiecie Pleszewskim.

Organizatorami dorocznych łowów na lisa było Starostwo Powiatowe w Pleszewie. Zbiórka po polowaniu, tradycyjny pokot oraz biesiada odbyły się w zagrodzie myśliwskiej „Hubertówka” w Zawadach, siedzibie Koła Łowieckiego nr 45 „Hubertus”.

W polowaniu uczestniczyło 10 kół łowieckich, posiadających obwody łowieckie na terenie Powiatu Pleszewskiego. Zgodnie z regulaminem odstrzał był prowadzony przez ostatni tydzień od 12 do 18 lutego. W sumie ustrzelono 125 lisów. W roku 2017 upolowano 215 drapieżników, a rok wcześniej 85.
     

RANKING
„III Powiatowych Łowów na Lisa w Powiecie Pleszewskim”


1. Koło Łowieckie Nr 23 „Darz Bór” Pleszew – 33 lisy                      
2. Koło Łowieckie Nr 22 „Bażant” Dobrzyca – 22 lisy
3. Koło Łowieckie Nr 29 „Darz Bór” Jarocin – 21 lisy
4. Koło Łowieckie Nr 46 „Hubertus” Pleszew – 16 lisów
5. Koło Łowieckie Nr 19 „Żubr” Gołuchów – 10 lisów
6. Koło Łowieckie Nr 21 „Szarak” Kotlin – 9 lisów
7. Koło Łowieckie Nr 47 „Oręż” Pleszew – 4 lisy
8. Koło Łowieckie Nr 33 „Wrzos” Brudzew – 4 lisy
9. Koło Łowieckie Nr 7 „Przylesie” Poznań – 4 lisy
10.  Koło Łowieckie Nr 21 „Drop” Gostyń – 2 lisy                                    


Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Kaliszu Marek Przybylski wręczył staroście kryształowy puchar w podziękowaniu za propagowanie programu ograniczania populacji lisa.      

Władze powiatu i koła łowieckie od kilku lat prowadzą planowy odstrzał lisów. Ich redukcja jest niezbędna w celu przywrócenia prawidłowych relacji miedzy gatunkami. Chodzi o zapewnienie lepszych warunków bytowania zwierzyny drobnej. Celem programu jest ograniczenie populacji drapieżników, takich jak lisy, jenoty, kuny, tchórze, norki amerykańske, szopy pracze.

Dlaczego odstrzał listów jest konieczny? - Lisy żywią się także padliną, dlatego były przydatne w środowisku, bo pełniły rolę czyścicieli siedlisk - wyjaśnia naczelnik powiatowego wydziału ochrony środowiska Piotr Fabisz. - Ale dawniej lisów było mniej, dzisiaj  jest ich stanowczo za dużo. Dorosły osobnik tego gatunku zjada dziennie około 0,5 - 1 kilograma pożywienia. Lisy polują na bażanty, kuropatwy, zające, myszy, żaby. Nadmierna populacja lisów jest więc zagrożeniem dla zwierzyny drobnej. 

Z analiz Starostwa Powiatowego w Pleszewie wynika, że nagły wzrost liczebności lisów w Powiecie Pleszewskim nastąpił od 1995 roku i został spowodowany po części przez ingerencję człowieka w środowisko. Masowe szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie wyeliminowały tę chorobę i spowodowały, że lisy przestały na nią padać. W konsekwencji drapieżniki zaczęły się intensywnie rozmnażać, a ich populacja gwałtownie wzrosła. To spowodowało drastyczny spadek liczebności zwierzyny drobnej, którą żywią się lisy. 
    
Od kiedy powiat uruchomił program redukcji lisa, regularnie monitorowany jest stan zwierzyny drobnej. Wzrasta liczebność zajęcy i bażantów, ale od 2008 roku systematycznie spada populacja kuropatw. Dlatego samorząd powiatowy stara się o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na zakup 1.200 sztuk kuropatw celem zasiedlenia terenów Powiatu Pleszewskiego.
     

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy